Comerţul agroalimentar al UE s-a menţinut la un nivel solid în septembrie
Marti, 02 Decembrie 2025
Marti, 02 Decembrie 2025
Excedentul comercial agroalimentar al UE a înregistrat o creştere puternică de la o lună la alta, ajungând la 5,4 miliarde euro în septembrie 2025 - cu 45% mai mult decât în august, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.
Exporturile agroalimentare ale UE au atins 20,1 miliarde euro în septembrie 2025, ceea ce reprezintă o creştere de 13% faţă de luna august şi de 4% faţă de septembrie 2024.
Regatul Unit a rămas destinaţia către care s-au îndreptat cele mai multe exporturi ale UE între lunile ianuarie şi septembrie, reprezentând 23% din total (41,5 miliarde euro), cu o creştere de 1,8 miliarde euro (5%) datorată valorii mai mari a produselor din cacao, a ciocolatei şi a produselor lactate. SUA a rămas a doua destinaţie ca mărime, în timp ce Elveţia s-a situat pe locul al treilea. Exporturile către Ucraina au crescut, de asemenea, cu 540 de milioane euro (21%).
Importurile agroalimentare ale UE au ajuns la 14,7 miliarde euro în septembrie 2025, cu 5% mai mult decât în august. Importurile din Cote d'Ivoire au înregistrat cea mai mare creştere între ianuarie şi septembrie (2,3 miliarde euro, 48%, din cauza preţurilor ridicate la cacao), urmate de Canada (1,5 miliarde euro, 88 %, în principal în ceea ce priveşte rapiţa, grâul şi porumbul).
Importurile din Rusia au scăzut cu 68% (minus 585 de milioane euro), în parte din cauza scăderii importurilor de seminţe oleaginoase, continuându-se tendinţa descendentă pe termen lung.

În anul în care compania aniversează 20 de ani de activitate pe piața locală, raportu...
Magazinul din orașul Pătârlagele, județul Buzău, situat pe Strada Alexandru Ioan Cuza, Nr. ...
Potrivit unui comunicat al companiei, campania porneşte cu un obiectiv de 1 milion de euro şi poa...
