Afacerile din comertul cu amanuntul au crescut cu 3,8%, ca serie bruta, in primele patru luni din 2025
Vineri, 06 Iunie 2025
Vineri, 06 Iunie 2025
In perioada ianuarie – aprilie 2025, s-au consemnat cresteri ale vanzarilor de produse nealimentare (+5,8%) si in comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+3,1%). Pe de alta parte, vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun au scazut cu 1,5%.
Ca serie ajustata, in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, afacerile din comertul cu amanuntul s-au majorat 3,8%, datorita vanzarilor de produse nealimentare (+7,2%), comertului cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+1,4%) si vanzarilor de produse alimentare, bauturi si tutun (+0,1%).
Raportat la luna aprilie 2024, in aprilie anul curent, cifra de afaceri din comertul cu amanuntul (cu exceptia comertului cu autovehicule si motociclete), ca serie bruta, a inregistrat o crestere, pe ansamblu, de 0,4%, ca urmare a vanzarilor de produse nealimentare (+0,8%) si a comertului cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+0,4%). In schimb, vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun au ramas la acelasi nivel din anul anterior.
De asemenea, volumul cifrei de afaceri din acelasi tip de comert, ca serie ajustata, a crescut cu 3,1%, pe fondul rezultatelor pozitive din vanzarile de produse nealimentare (+6,7%) si din comertul cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate (+2,8%). La polul opus, vanzarile de produse alimentare, bauturi si tutun s-au diminuat cu 0,7%, de la un an la altul.

În anul în care compania aniversează 20 de ani de activitate pe piața locală, raportu...
Magazinul din orașul Pătârlagele, județul Buzău, situat pe Strada Alexandru Ioan Cuza, Nr. ...
Potrivit unui comunicat al companiei, campania porneşte cu un obiectiv de 1 milion de euro şi poa...
